12 września uczniowie klas VII, VIII oraz III gimnazjum odwiedzili wraz z opiekunami stalowowolskie kino „Helios”, by uczestniczyć w projekcji filmu w reżyserii Denisa Delicia Dywizjon 303. Historia prawdziwa" . Inspiracją dla autorów filmu była książka Arkadego Fiedlera.

Seans w kinie był dla młodzieży okazją do zobaczenia filmowej wizji dokonań polskich lotników, walczących w obronie nieba nad Anglią w 1940 roku. Wśród dywizjonów myśliwskich najskuteczniejszym, a przez to najsławniejszym okazał się polski Dywizjon 303. Jego piloci, początkowo niedoceniani przez Anglików, pokazali swój kunszt i determinację, przyczyniając się do zwycięstwa w powietrznej Bitwie o Anglię. Dowodem tego mogą być słowa Hugh Dowdinga, dowódcy lotnictwa brytyjskiego w 1940 roku, który powiedział: „Gdyby nie wspaniałe polskie dywizjony i ich bezprzykładne bohaterstwo, wahałbym się twierdzić, że wynik bitwy byłby taki sam”. Wokół dokonań pilotów Dywizjonu 303 zaczęła kształtować się legenda, będąca dla Polaków źródłem otuchy dawniej i powodem do dumy współcześnie. Powstawaniu jej sprzyjało ukazanie się jeszcze w latach wojny książki Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”, jednej z najczęściej wydawanych polskich publikacji. Po wizycie w kinie uczniowie kontynuowali naukę o wyczynach bohaterskiego Dywizjonu 303 na lekcjach języka polskiego i historii.

„Przygody z Paragrafem” - udział w programie edukacyjnym w Ministerstwie Sprawiedliwości

12 grudnia 2018 r. czterech uczniów z naszej szkoły Izabela Chmura, Katarzyna Kobylarz, Marcin Kobylarz, Katarzyna Rzeszutko wraz z opiekunem panią Jolantą Krawiec brali udział w pilotażowym module programu edukacyjnego „Przygody z Paragrafem” organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości, skierowanego do uczniów w wieku 11-14 lat. Nasi uczniowie brali udział w warsztatach o tematyce związanej z kryminalistyką „Przygoda Kryminalistyczna”. Podczas pierwszej części zajęć prowadzonych przez pracowników Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji i prokuratora w sposób praktyczny zdobywali wiedzę dotycząca prawa karnego i kryminalistyki. W drugiej części warsztatów mieli możliwość poznania jak wygląda dzień pracy pracownika Służby Więziennej. Warsztaty zakończyły się spotkaniem z Ministrem Marcinem Warchołem, w czasie którego Minister opowiadał o swojej pracy, projektach nad którymi resort obecnie pracuje oraz odpowiadał na zadawane pytania. Uczestnicy programu otrzymali upominki oraz certyfikat uczestnictwa w zajęciach. Ostatnim punktem udziału w programie było zwiedzanie Sejmu.

Wyjazd do Warszawy zorganizowany przez Urząd Miasta i Gminy Nisko był rzeczywiście „przygodą”, w czasie której uczniowie zarówno w teorii jak i w praktyce zdobyli wiedzę dotyczącą prawa karnego, kryminalistyki oraz funkcjonowania administracji rządowej i wymiaru sprawiedliwości. „Przygodą” była również wizyta w Sejmie, w czasie której uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonuje Parlament oraz z galerii Sali Posiedzeń Sejmu obserwowali wystąpienia niektórych posłów na 74 posiedzeniu Sejmu VIII kadencji.